« GERİ DÖN

BÜNYAMİN SÜRMELİ

METEOROLOJİ EDİTÖRÜ, CNN TÜRK

Meteoroloji mühendisi, Hava durumu sunucusu. Nam-ı diğer "havayı koklayan adam".

Bünyamin Sürmeli, 1975 yılında İstanbul'da doğmuştur. Aslen Gazianteplidir. İki erkek, bir kız kardeşi vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği bölümünden 2000 yılında mezun oldu.

Bünyamin Sürmeli, daha Meteoroloji Mühendisliği öğrencisi iken 1997 yılından itibaren amatör olarak hava tahmini ile uğraşmaya başladı. Bir gün tesadüfen radyolarda program yapan Kadir Çöpdemir ve Jozi Zalma (Geveze) ile tanışmasıyla Radyo Klas ve Number One FM'de canlı telefon bağlantısıyla hava durumu sunmaya başladı.

Bünyamin Sürmeli, Geveze ile program yaptığı günlerden birinde kar bekleniyor ama bir türlü yağmıyordu. Dışarıda dururken havayı kokladı ve "Bak, havada kar kokusu var" dedi Geveze'ye. O bunu kaçırır mı? O andan itibaren yayınlarda "havayı koklayan adam" adı kullanılmaya başlandı.

Radyolardaki bir yıllık telefon bağlantıları neticesinde, CNN TÜRK'ten bir teklif geldi. Daha üniversiteden mezun olmadan CNN Türk'den gelen teklifi değerlendirerek profesyonel iş hayatına başladı. İlk yıllar grafikler ve kendi sesiyle hava durumu bülteni hazırlayan Sürmeli, 2001 yılından itibaren programının hem editörü, hem de sunucusu oldu. Haftasonları ekranda haber bülteni içerisinde haftasonu detaylarını vermeye başladı. 2001 yılında ise hava durumu sunmaya başladı.

Bünyamin Sürmeli, kuruluşlara meteoroloji eğitimi vermekte ve Yatch Türkiye Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır. Hürriyet ve Radikal gazetelerinde köşe yazarlıkları yaptı.

Bünyamin Sürmeli, büyük ses getiren çevre, doğa, iklim içerikli Alaska, Arizona, Kenya, Tanzanya, Güney Kafkasya ve Güney Avrupa belgeselini çekti.

Bünyamin Sürmeli, Alaska'da
Bünyamin Sürmeli'nin Arizona'da
Kenya ve Tanzanya belgeseli
Bünyamin Sürmeli İle Hava Durumu

Bünyamin Sürmeli kitapları : Mavi Misket

Bünyamin Sürmeli halen CNN Türk ve Power Fm'de meteoroloji editorlüğü ve sunuculuğu yapmakta, Yacht Türkiye dergisinde yazıları yayınlanmakta, belgesel programlar çekmekte. Sürmeli sosyal medyayı da aktif olarak kullanmakta.

YUKARI