« GERİ DÖN

MELSA ARARAT, PhD

ÖĞRETİM ÜYESİ VE KURUCU DİREKTÖR, SABANCI ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL YÖNETİM FORUMU

Melsa Ararat Sabancı Üniversitesi 2013 yılından bu yana Kurumsal Yönetim Forumu ev sahipliğinde devam eden Bağımsız Kadın Direktörler Platformu'nun direktörüdür.

Üniversitenin Yönetim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi olan Melsa Ararat Singapur, Japonya, Türkiye, Belçika ve Hollanda'da üst düzey yönetici ve yönetim kurulu üyesi olarak sürdürdüğü uluslararası profesyonel kariyerinin ardından 2002 yılında Sabancı Üniversitesi'nin ve TÜSİAD'ın işbirliği içinde kurduğu Kurumsal Yönetim Forumu'nun kurucu direktörlüğünü üstlenmişti.

Forum ilk yıllarında sermaye piyasalarının uluslararası yatırımcıları cezbedecek regülasyonların hayata geçirmesi konusunda öneriler geliştirdi ve Kurumsal Yönetim İlkelerini hazırlayan ekibe destek oldu. Ararat ve Forum ekibi BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nin oluşturulması aşamasında BIST yönetimi ile çalıştı.

Kurumsal yatırımcılar adına hareket eden CDP'nin İklim ve Su Programlarının Türkiye'de hayata geçirilmesinde öncülük eden Ararat aynı zamanda İklim Bonosu İnisiyatifi (CBI) Danışma Kurulu Üyesi.

Ararat 2013 yılından beri Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği TKYD'nin Akademik Kurulu'nun başkanlığını da yürütmekte.

2015 yılında Uluslarası Kurumsal Yönetim Ağı (ICGN) yönetim kurulu üyeliğine seçilen Ararat 2016 yılında bu göreve tekrar seçildi.

W-20 ve UN Women delegasyonlarında yer alan Ararat'ın bilimsel araştırmaları yönetim kurulları ve şirket yönetişiminin piyasa değeri üzerine etkisine odaklanmıştır.

YUKARI