« GERİ DÖN

PROF.DR. KEVIN WARWICK

DÜNYANIN İLK CYBORGU, COVENTRY ÜNİVERSİTESİ-İNGİLTERE

BASIN KİTİNİ İNDİR

Kevin Warwick İngiltere Reading ve Conventry Üniversiteleri'de fahri profesörlük unvanına sahiptir. Conventory Üniversitesi'nde araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcı Vekili olarak görev yapmıştır. Warwick'in temel araştırma alanları arasında sanal zeka, biyomedikal sistemler, robotik ve sibernetik organizmalar (cyborgs) bulunmaktadır. Araştırmalarında denek olarak kendini kullanmasından ötürü basında genellikle Dünya'nın ilk Cyborg'u olarak tanınmaktadır. Üniversite öğrenimini Aston Üniversitesi'nde tamamlamış ve Imperial College London'da yüksek lisansını yapmıştır. Oxford, Newcastle, Warwick, Reading ve Conventry Üniversiteleri'nde çeşitli akademik pozisyonlarda çalışmıştır.

Yüksek Mühendis olarak 600'den fazla makale yayınlanmış ve implant teknolojileriyle ilgili deneyleri kendisini Amerikan teknoloji dergisi Wired'ın kapağına taşımıştır. Warwick, basit telepati olarak sayılabilecek iki kişi arasında elektronik iletişimi sağlayabilen Dünya'daki ilk insandır. Ayrıca kendi sinir sistemini internete bağlayarak Atlantik Okyanus'u ötesindeki bir robotu beyin sinyalleriyle yönetmeyi başarmıştır.

Imperial College of London ve Çek Bilim Akademisi tarafından yüksek doktorluk unvanıyla onurlandırılmış olup, İngiltere'nin 8 üniversitesinde ve Üsküp Aziz Syril Metodist Üniversitesinden Fahri Doktorluk unvanı almıştır. Kevin Warwick, başarıları sayesinde Kraliyet Tıp Topluluğu'ndan birçok madalya almaya hak kazanmıştır.

NELER ANLATACAK?

Warwick bizlere, implant ve elektrot teknolojilerinin nasıl biyolojik beyinlere sahip robotlar yaratmak için kullanılabileceğini, insanların doğal yeteneklerinin sibernetik sayesinde nasıl geliştirilebileceğini, belli sinirsel hastalıkların etkilerinin nasıl azaltılabileceğini paylaşacak.

Her durumda, bu çalışmalar neticesinde insanların yetenekleri biyolojik sınırların üzerine taşınmaktadır. Araştırmaları tetikleyen temel unsur, bilgisayar teknolojileri ve insan beyni arasında alışık olduğumuz ara yüzler dışında bir iletişim ihtiyacıdır ve şu ana kadar gerçekleştirilen uygulamaların bile çığır açan etkilerinin olması bu teknolojilerin geleceği hakkında bizlere fikir vermektedir.

Cevaplanacak soru şudur: teknolojik ve biyolojik olan arasında serebral korteks ve/veya sinir sistemi üzerinden bir bağlantı kurulabilir mi? Warwick, teknoloji ve internet bağlantısı sayesinde, yakın gelecekte biyolojik veya yarı biyolojik beyne sahip robotlarla insanların, kendi sinir sistemleri üzerinden nasıl bağlantıda olacağını anlatarak bu soruya cevap verecek.

Ayrıca, araştırmaları esnasında denek olarak kendini kullanmasından ötürü yaşadığı deneyimleri ilk elden dinleme fırsatı yakalayacağız.

YUKARI