« GERİ DÖN

A. BERKER TELEK

1967 yılında doğan A. Berker Telek 1991 yılında ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi."Kalite Yönetimi" alanındaki yüksek lisans eğitimini 1994-95 yıllarında İngiltere'de City Üniversity'de tamamladı. Tez çalışmasını "Toplam Kalite Yönetimi Uygulamasında Başarıyı Etkileyen Faktörler ve Kalite Bölümünün Değişen Rolü" konusunda gerçekleştirdi.

1991-2001 yılları arasında sırasıyla Arçelik A.Ş. Buzdolabı ve Bulaşık Makinası fabrikalarında kalite yönetimi konusunda çeşitli görevlerde bulundu. Bu zaman zarfında, kalite maliyetleri, ISO 9000, ISO 14000, Toplam Kalite Yönetimi, EFQM Mükemmellik Modeli, Özdeğerlendirme, Kalite Fonksiyonunun Yayılımı (QFD), Hata Türü ve Etki Analizi (FMEA) konularında çalışmalar gerçekleştirdi ve projeler yönetti. Bulaşık Makinası işletmesinde Kalite Çemberleri sistemini ve bu kapsamda ekip çalışmalarını yönetti. Arçelik'te uygulanan 6 Sigma çalışmaları kapsamında "Karakuşak" ünvanını kazandı ve bu konuda projeler yönetti. 2001-2006 yılları arasında KalDer Ankara Şubesi'de Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2006-2008 yılları arasında MAN Türkiye A.Ş. firmasında Kalite Güvence Yöneticisi olarak çalıştı.

Ulusal Kalite Ödülü ve Avrupa Kalite Ödülü süreçlerinde "Baş Değerlendirici" ve "Değerlendirici" olarak görev aldı. Türkiye Kalite Derneği (KalDer) bünyesinde bir çok kuruluşda EFQM Mükemmellik Modeli çerçevesinde dış değerlendirme projesine başdeğerlendirici olarak liderlik eden A. Berker Telek, bugüne değin üretim, hizmet, eğitim, sağlık, telekominikasyon, enerji, bilişim hizmetleri gibi çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren otuzu aşkın kuruluşun yönetim sistemlerinin ve süreçlerinin değerlendirmesinde bulundu.

KalDer bünyesinde "Süreç Yönetimi", "Stratejik Yönetim", "Toplam Kalite Yönetimi", "Kalite Çemberleri", "Problem Çözme Teknikleri", "EFQM Mükemmellik Modeli", "Özdeğerlendirme", "Liderlik", "Kurumsal Risk Yönetimi", "FMEA" gibi konularda eğitim vermektedir. Yine KalDer bünyesinde verilen Kalite Çemberleri ve Kaizen ödül sürecini tasarladı.

2008 yılında ORSA Yönetim Danışmanlığı Ltd. şirketini kuran A. Berker Telek, şirket bünyesinde Kurumsallaşma, EFQM Mükemmellik Modeli, Süreç Yönetimi, Stratejik Yönetim, Risk Yönetimi ve kalite yönetim sistemleri konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu bağlamda, üretim, enerji ve hizmet sektöründe bir çok firmada ve belediyeler, okullar ve hastaneler gibi çeşitli kamu kurumlarında yönetim danışmanlığı hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

YUKARI